18:54:00 - سه‌شنبه 27 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تنبلی چشم یکی از عوامل نابینایی است
تنبلی چشم یکی از عوامل نابینایی بوده و معمولا” در سنین زیر ۶سال ایجاد می شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، معاون پیشگیری بهزیستی استان زنجان در برنامه اختتامیه پیشگیری از تنبلی چشم با بیان اینکه طرح پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای آبان ماه سالجاری شروع و بمدت ۲ ماه اجرا گردیدگفت: در […]
تنبلی چشم یکی از عوامل نابینایی است

تنبلی چشم یکی از عوامل نابینایی بوده و معمولا” در سنین زیر ۶سال ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، معاون پیشگیری بهزیستی استان زنجان در برنامه اختتامیه پیشگیری از تنبلی چشم با بیان اینکه طرح پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای آبان ماه سالجاری شروع و بمدت ۲ ماه اجرا گردیدگفت: در این طرح ۷۸ درصد از کودکان زنجانی تحت پوشش غربالگری بینایی سنجی قرار گرفتند.

گل نساآقامحمدی افزود: تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، فرد را از یک یا هر ۲ چشم بسیار کم بینا و نابینا خواهد کرد اما با تشخیص به موقع به راحتی قابل درمان است.

وی اظهارداشت: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته ۱۶۵ مهد کودک تحت نظارت بهزیستی استان زنجان ، ۱۲ پایگاه دائمی و ۳۶۰ پایگاه غیر دائمی در استان زنجان از اول آبان تا نیمه اول دی ماه سالجاری سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال را غربال نمودند.

خبر جدید  ویزیت رایگان دام‌های شهرستان ماهنشان به مناسبت دهه فجر

معاون پیشگیری بهزیستی استان زنجان اشکالات مادرزادی در ساختمان چشم، عیوب انکساری، نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و لوچی یا انحراف چشم رااز عوامل مهم ایجاد کننده تنبلی چشم برشمرد و تصریح کرد: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم با هدف ارتقاء سطح سلامت بینایی کودکان در پایگاه های دائمی و غیر دائمی انجام می گردد.

گل نساآقامحمدی با بیان اینکه برنامه غربالگری تنبلی چشم در سه سطح به اجرا در می آید، افزود: در سطح اول ،غربال توسط افرادی انجام می شود که بصورت تئوری و عملی آموزش دیده و با استفاده از چارت و یا دستگاه برای غربال کودکان اقدام می نمایند ، در سطح دوم کودک مشکوک شناسایی شده در سطح اول، توسط اپتو متریست مورد معاینه قرار می گیرد و چنانچه بیمار تشخیص داده شود تحت درمان لازم قرار می گیرد. و اگر نیاز به معاینه و درمان تخصصی داشته باشد به سطح سوم برنامه ارجاع داده شده وتوسط چشم پزشک معاینات دقیق تری بر روی کودک انجام می گیرد.

خبر جدید  مشارکت در انتخابات تعیین کننده خط مشی آینده سازمان نظام مهندسی ساختمان است

وی با اشاره به اینکه تنبلی چشم یکی از عوامل نابینایی بوده و معمولا” در سنین زیر ۶سال ایجاد می شود و خوشبختانه در صورت تشخیص بهنگام براحتی قابل درمان است، اظهار داشت: تعداد ۴۶ هزار و ۴۲۶ نفر از کودکان ۳ تا ۶ سال در سطح استان زنجان تحت پوشش این مهم قرار گرفتند.

معاون پیشگیری بهزیستی استان زنجان گفت: سال گذشته ۴۲ هزار و ۴۷۹ نفر در سطح استان تحت غربال قرار گرفتند که از این تعداد ۳۸ هزار و ۴۳۱ نفر سالم شناسایی شده ، ۴۶۰ نفر آمبلیوپ ، ۸۵۷ نفر دارای عیوب انکساری ، ۱۱۹ نفر استرابیسم و۲۰ نفر سایر بیماری های چشمی را داشته اند و تعداد ۴ هزار و ۴۸ نفر به مراکز بینایی سنجی ارجاع داده شدند.

خبر جدید  صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۲۹ بهمن

گل نساآقامحمدی افزود: برنامه غربالگری تنبلی چشم همه ساله و بصورت کشوری از اول آبان ماه به اجرا در می آید و والدینی که دارای فرزندان ۳ تا ۶ سال هستند می توانند برای غربال تنبلی چشم کودکان خود با در دست داشتن شناسنامه به پایگاه های غربالگری تنبلی چشم در استان یا شهرستان محل سکونت خود مراجعه نموده و از بروز نابینایی و کم بینایی فرزندان خود پیشگیری نمایند.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب