17:15:00 - چهارشنبه 7 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تولید ثروت ملی، هدف جوامع در انقلاب صنعتی چهارم است
استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: در انقلاب صنعتی چهارم هدف جوامع تولید ثروت ملی است. به گزارش ایسنا،  محمود سریع‌القلم در سمینار آموزشی انقلاب صنعتی چهارم با اشاره به این‌که «در دوره‌ای وارد عصر جدید شده‌ایم که در اولویت‌بندی‌های متون توسعه، بنیان‌ها را خوب درک نکرده‌ایم» اظهار کرد: ۱۵۰ سال پیش زمانی ‌که ژاپنی‌ها به […]
تولید ثروت ملی، هدف جوامع در انقلاب صنعتی چهارم است

استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: در انقلاب صنعتی چهارم هدف جوامع تولید ثروت ملی است.

به گزارش ایسنا،  محمود سریع‌القلم در سمینار آموزشی انقلاب صنعتی چهارم با اشاره به این‌که «در دوره‌ای وارد عصر جدید شده‌ایم که در اولویت‌بندی‌های متون توسعه، بنیان‌ها را خوب درک نکرده‌ایم» اظهار کرد: ۱۵۰ سال پیش زمانی ‌که ژاپنی‌ها به توسعه علاقه‌مند شدند، سراغ سیستم‌سازی رفتند، یعنی از منظومه‌ای که انواع توسعه در آن قرار داشت آن‌ها ابتدا به سمت ایجاد ساختارها رفتند، اما ایرانی‌ها به سمت آزادی سیاسی رفتند، برای همین است که در تاریخ مشروطه موضوع دموکراسی و آزادی سیاسی بر ابعاد دیگر ارجحیت دارد.

وی ادامه داد: در سال ۱۹۶۹ ژاپنی‌ها تصمیم گرفتند از سایر کشورها برای بهبود اوضاع و شرایط خود کمک بگیرند و از ۲۳ کشور بالغ بر ۲۳۰۰ مشاوره را طی ۲۵ سال به کمک گرفتند تا ۶۰ ساختار متفاوت را در کشور خود ایجاد کنند و در قرن ۲۰ دموکراسی و آزادی سیاسی برای اولین‌بار در این کشور مطرح شد.

خبر جدید  کنسرت خیابانی محمد معتمدی در بوستان آب و آتش

وی افزود: عقلانیت سیاسی ریشه در عقلانیت اقتصادی دارد و جامعه‌ای که بنگاه‌سازی کند و عقلانیت در جامعه اقتصادی برپا کند آماده می‌شود در جامعه عقلانیت سیاسی نیز ایجاد کند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم پراکنده بودن ذهن ما ایرانی‌هاست و این نه در فرد، بلکه در سازمان و متعاقب آن در سیستم اداری کشور دیده می‌شود. نوع تفکر افراد نکته بسیار کلیدی است و این‌که افراد چه نوع تلقی از توسعه داشته باشند. اگر این اولویت‌ها را مکتوب کنیم در جهت‌گیری کشور می‌تواند نقش داشته باشد و ذهن مدیران به ثبات خواهد رسید و این در شرایطی محقق می‌شود که تعاریف مشترکی از مسائل کشور پیدا کنیم.

وی با اشاره به این‌که «مسائل فکری بر مسائل اجرایی مقدم‌تر هستند»، گفت: اول باید فکر درست شود؛ چراکه مسائل جهان، مسائل فکری است و در تاریخ توسعه ایران آزادی فکر کردن مهم‌تر از آزادی سیاسی است. آزادی سیاسی مطلوب است اما برای جامعه‌ای که هنوز بنیان‌های اقتصادی حل نشده یک کالای لوکس محسوب می‌شود.

خبر جدید  ساماندهی کانالهای آب درخرمدره

وی با اشاره به چهار انقلاب صنعتی رخ داده در تاریخ جهان، گفت: اولین انقلاب صنعتی در دنیا در سال ۱۷۸۴ به وقوع پیوسته است که انقلاب تولید مکانیکی و بخار بود و دومین انقلاب در سال ۱۸۷۰ رخ داده است که انقلاب تولید انبوه بود که همراه با برق هم صورت گرفت و مقدمه‌ای برای انقلاب صنعتی بود و انقلاب صنعتی سوم در سال ۱۹۶۹ با ظهور کامپیوتر اتفاق افتاد و توانست نوع تفکر انسان را به زندگی و نحوه مدیریت و خرید و فروش و بانکداری و ارتباطات متحول شد.

سریع‌القلم در خصوص انقلاب صنعتی چهارم گفت: انقلاب صنعتی چهارم و پیامدهای آن از سال ۲۰۰۰ آغاز شده است که با تحول فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی رخ داده است و در ایران تنها نمایی از این انقلاب ورود پیدا کرده است و به دلایل سیاسی هنوز به طور کامل نتوانسته است ورود پیدا کند.

وی درباره پیامدهای مهم انقلاب صنعتی چهارم گفت: از پیامدهای مهم این انقلاب کار مشترک با دنیا است و این انقلاب تمام دنیا را به هم وصل کرده است و دیگر کاری به هویت افراد اعم از فرهنگ و دین و غیره ندارد و تنها بر کارایی افراد تمرکز دارد به عبارت دیگر در جهانی که انقلاب صنعتی چهارم رخ می‌دهد آن‌چه که اهمیت پیدا می‌کند توانایی افراد است و بر اساس توانایی‌ها جایگاه‌ها مشخص می‌شود.

خبر جدید  بهره برداری از آسفالت معابر 50 روستا در استان

وی گفت: در انقلاب صنعتی چهارم هدف کشورها تولید ثروت ملی است و این ثروت تنها به صورت مادی نیست. همچنین در این انقلاب دیگر بحث کاریزما مهم نیست و آن‌چه اهمیت می‌یابد، کارآیی افراد است.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: بدون ارتباطات جهانی نمی‌توان رشد کرد و این ارتباطات هم سیاسی نیست و جهان با هویت افراد کاری ندارد و تنها با کارآیی افراد سر و کار دارد و اینکه چه توانایی در توسعه صنعتی دارند.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد