20:22:54 - پنج‌شنبه 1 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ثبت ميدان انقلاب زنجان در سازمان ميراث فرهنگي كشور
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري زنجان: با موافقت شوراي ثبت سازمان ميراث فرهنگي كشور، ميدان انقلاب شهر زنجان، متعلق به دوره پهلوي اول، در فهرست آثار ملي جاي مي گيرد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري زنجان گفت: با موافقت شوراي ثبت سازمان ميراث فرهنگي كشور، […]
ثبت ميدان انقلاب زنجان در سازمان ميراث فرهنگي كشور

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري زنجان:

با موافقت شوراي ثبت سازمان ميراث فرهنگي كشور، ميدان انقلاب شهر زنجان، متعلق به دوره پهلوي اول، در فهرست آثار ملي جاي مي گيرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري زنجان گفت: با موافقت شوراي ثبت سازمان ميراث فرهنگي كشور، ميدان انقلاب شهر زنجان، متعلق به دوره پهلوي اول، در فهرست آثار ملي جاي مي گيرد.

يحيي رحمتي با بيان مطلب فوق،افزود: ميدان انقلاب یکی از اولین میادین شهر زنجان است که در جریان توسعه شهر در زمان رضا شاه پهلوی ساخته شده است، با احداث اين بنا در دوره پهلوي اول تحول مهمي در شهر سازي زنجان رخ داد.

خبر جدید  برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت با هدف آگاهی از سرمایه‌ها و گنجینه‌های مذهبی کشور

وی اظهار داشت: در اين دوره با احداث خيابانهاي اصلي شهر، زنجان تا حدودي از حالت يك شهر سنتي با معابر باريك و نامنظم خارج شده و شبكه معابر عمومي نسبتا منظمي جايگزين آن شد. شهرسازان دوره پهلوي با احداث دو خيابان اصلي در جهت شمال به جنوب و شرق به غرب كه امروزه به نامهاي خيابان سعدي و خيابان امام معروف هستند، قسمتهاي مختلف شهر را به يكديگر متصل نمودند. اين دو خيابان شهر را به چهار بخش تقسيم مي نمود و در مركز شهر به يكديگر مي رسيد. از همان ابتدا محل تقاطع دو خيابان تبديل به ميدان شده و بدنه پيرامون آن در دوره پهلوي اول شكل گرفت.

خبر جدید  صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۲۵ اردیبهشت

مديركل ميراث فرهنگي زنجان در خصوص تغييرات بنا در طي ساليان پس از ساخت، تصریح كرد: خوشبختانه در دوره قبل و بعد از انقلاب ، اين ميدان سيماي سنتي خود را حفظ نمود و آسيب جدي به آن وارد نشد.

يحيي رحمتي در خصوص وجه تسميه ميدان انقلاب گفت: نام میدان پیش از انقلاب اسلامی میدان پهلوی بود و پس از انقلاب اسلامی به میدان انقلاب تغییر نام یافت. با این وجود هنوز بسیاری از مردم زنجان میدان انقلاب را “چهار راه” می خوانند

خبر جدید  فعالیت ۶۳۵ مؤسسه و خانه قرآنی در آذربایجان‌شرقی

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد