17:47:54 - شنبه 3 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
در استان زنجان ۴۸ گونه پستاندار وجود دارد
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست استان زنجان: به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، پنج سال پیش در روز ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، مجمع عمومی سازمان ملل متحد سوم مارس را به عنوان روز جهانی حیات وحش نام‌گذاری کرد. علی قرچه لو افزود: ۱۲ اسفند‌ماه به عنوان روز حیات وحش شناخته شده […]

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست استان زنجان:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج زنجان، پنج سال پیش در روز ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، مجمع عمومی سازمان ملل متحد سوم مارس را به عنوان روز جهانی حیات وحش نام‌گذاری کرد.

علی قرچه لو افزود: ۱۲ اسفند‌ماه به عنوان روز حیات وحش شناخته شده که اهمیت موضوع و حفظ و نگهداشت آن را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در استان زنجان ۴۸ گونه پستاندار وجود دارد، اظهارداشت:  ۲۳۱ گونه پرنده نیز در استان زندگی می‌کنند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه گونه‌های شاخص استان زنجان آهو، قوچ، میش، کل و بز است، تصریح کرد: پلنگ و سیاهگوش نیز از گربه‌سانان شاخص در استان است.

قرچه‌لو با بیان اینکه در ایران از ۱۱ گونه گربه سانان موجود دو گونه شیر و ببر عملا منقرض شده و دیگر دیده نمی‌شود، اضافه کرد: شکار بی‌رویه این حیوانات و تخریب زیستگاه‌های آنان از جمله عوامل انقراض آنان بوده است.

خبر جدید  پیشرفت‌ های کشور حاصل از خود گذشتگی جوانان میهنمان است

وی با اشاره به اینکه پلنگ و یوز ایرانی نیز دارای شرایط خوبی نیستند، ادامه داد: ورود به منطقه زندگی این حیوانات و جاده‌کشی موجب مرگ این حیوانات و تلف شدن آنان در برخی حوادث جاده‌ای شده است.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه اصولا گربه‌سانان بی‌دلیل به انسان‌ها حمله نمی‌کنند، تصریح کرد: بیشتر حملات این گونه‌،که به قصد دفاع از خود است تلفات جانی نداشته و به قصد ترساندن فرد انجام می‌شود.

قرچه‌لو با بیان اینکه بسیاری از افراد ناآگاهانه و بدون اطلاع اقدام به شکار حیوانات می‌کنند، تاکید کرد: این افراد تنها سود جزئی این اقدام را می‌بینند در حالیکه شکار حیوانات می‌تواند به طبیعت خسارت‌های زیادی وارد کند.

وی با اشاره به اینکه حیواناتی چون پلنگ، سیاهگوش و گرگ کنترل کننده جمعیت حیوانات دیگری چون خوک و گراز هستند، بیان کرد: اگر این حیوانات نباشند، حیوانات موذی به شدت افزایش یافته و تبدیل به یک معضل می‌شوند.

خبر جدید  افزایش ساعت کاری شهرداری منطقه 3 زنجان

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه حیات وحش در حقیقت یک زنجیره غذایی است، بیان کرد: اگر یکی از زنجیره ها نباشد نظم آن به هم می‌خورد.

قرچه‌لو در ادامه با اشاره به اینکه گونه‌های گربه‌سانان در استان زنجان چون پلنگ از جمله گونه‌های نادر است، اظهار کرد: به همین دلیل نمی‌توان آماری از جمعیت این حیوانات ارائه داد.

وی با بیان اینکه بسیاری از این حیوانات شب‌رو هستند، ادامه داد: به همین دلیل امکان سرشماری و احصای آمار دقیق این حیوانات نبوده و بیشتر بر اساس مشاهدات اعلام می‌شود.

 

قرچه‌لو با اشاره به اینکه دو یا سه بار پلنگ‌ها در منطه شکار ممنوع”خرمنه سر” شهرستان طارم در مقابل دوربین‌های محیط بانان استان زنجان قرار گرفته‌اند، ادامه داد: یک قلاده از این پلنگ نیز طی سال‌های اخیر در منطقه “سرخ آباد” تلف شد.

وی اضافه کرد: طی ماه‌های اخیر نیز یک مورد حمله پلنگ در روستای “تشویر” شهرستان طارم گزارش شد که نشان از ادامه حیات این حیوانات در استان زنجان دارد.

خبر جدید  معافیت سربازی42 نفر از فرزندان مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست استان زنجان در پاسخ به سؤالی در مورد بیمه پلنگ عنوان کرد: ابن بیمه در صورتی ارائه می‌شود که براساس شرایط خاص باشد.

قرچه‌لو با بیان اینکه در برخی موارد فرد شکارچی بوده و یا واردحریم حیوانات شده و مورد حمله قرار می‌گیرند، اظهار کرد: هیچگاه این حیوان‌ها بدون علت به انسان حمله نمی‌کنند.

 وی افزود: گرگ‌ها نیز با وجود اینکه از گروه سگ‌سانان هستند نیز دارای شرایط مشابه است.

 رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه گونه‌های وحشی موجود در حیات وحش از گروه گربه‌سانان هستند، عنوان کرد: این گونه‌ها در معرض خطر قرار دارند.

قرچه‌لو ادامه داد: امتداد جاده‌کشی‌ها موجب اتلاف این حیوانات و محل زندگی این جانوران را ناامن می‌کند که عاملی برای از بین رفتن این گونه‌های با ارزش می‌شود.

             

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب