9:19:00 - سه‌شنبه 6 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ندانستن و جهل خود را توجیه نکنید
گروه معارف: ندانستن و جهل خود را توجیه نکنید بلکه با سپردن کار به کاردان می‌توان به نتایج خوبی در روند امور رسید. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از زنجان، قرآن کریم بهترین مرجع سعادت برای اهل یقین است و تک تک آیات نورانی نیز هرچند کوتاه و ساده، اما در دل خود دریایی […]
ندانستن و جهل خود را توجیه نکنید

گروه معارف: ندانستن و جهل خود را توجیه نکنید بلکه با سپردن کار به کاردان می‌توان به نتایج خوبی در روند امور رسید.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از زنجان، قرآن کریم بهترین مرجع سعادت برای اهل یقین است و تک تک آیات نورانی نیز هرچند کوتاه و ساده، اما در دل خود دریایی از معرفت را دارند که با تدبر در هر یک از آنها می‌توان به معرفتی واقعی رسید.
در سوره مبارکه یوسف و در ادامه داستان زندگی این پیامبر الهی به اتفاقی که برای فرعون رخ داد و خوابی آشفته که معبّران و اطرافیان شاه از تعبیر آن عاجز بودند و برای توجیه ناتوانی خود در تعبیر خواب، بهانه‌تراشی کردند.
در آیه ۴۴ از سوره مبارکه یوسف می‌خوانیم: «قَالُوا أَضْغَاثُ أَحْلَامٍ وَمَا نَحْنُ بِتَأْوِيلِ الْأَحْلَامِ بِعَالِمِينَ»؛ «گفتند خوابهايى است پريشان و ما به تعبير خوابهاى آشفته دانا نيستيم».
در تفسیری اجمالی از این آیه شریفه می‌توان گفت: اشراف چون تعبیر صحیح خواب را نمی‌دانستند گفتند: خواب شاه پریشان است. «قٰالُوا أَضْغٰاثُ أَحْلاٰم». در حالی که حضرت یوسف نه تنها آن خواب آشفته را به درستی تعبیر کرد بلکه بهترین راه‌کار را ارائه داد.
ندانستن و جهل خود را توجیه نکنید. چه بسا خواب‌هایی که به نظر پراکنده می‌رسند، قابل تعبیرند. «قٰالُوا أَضْغٰاثُ أَحْلاٰمٍ».
کار را باید به کاردان سپرد. کارشناس تعبیر می‌کند، ولی غیر کارشناس می‌گوید خواب پریشان و غیر قابل تعبیر است. «مٰا نَحْنُ بِتَأْوِیلِ الْأَحْلاٰمِ بِعٰالِمِینَ».

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد