12:21:58 - شنبه 18 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نسخه نویسی الکترونیکی از اجرا تا واقعیت
زنجان – ایرنا – هر چند متولیان سازمان های بیمه ای استان از وجود زیر ساخت ها و حتی اجرایی شدن نسخه نویسی الکترونیک سخن می گویند، اما انجمن داروسازان استان معتقد است که زیر ساخت لازم برای اجرای این طرح چندان آماده نیست.
نسخه نویسی الکترونیکی از اجرا تا واقعیت

به گزارش ایرنا، دارو درمانی یکی از قوی ترین ابزارهای درمان بیماری ها بشمار می رود و از طرفی دیگر یکی از شایعترین خطاهای پزشکی، خطاهای ناشی از نسخه نویسی کاغذی است.
نسخه نویسی کاغذی گاهی به دلیل دست خط پزشکان، موجب به خطر افتادن ایمنی بیمار و افزایش احتمال وقوع خطاهای پزشکی می شود و در این راستا پیاده سازی نسخه نویسی الکترونیک می تواند مشکلات متعدد کاغذی را بهبود دهد و علاوه بر آن، موجب صرفه جویی و کاهش هزینه های مراقبت، کاهش اشتباهات نسخه نویسی، خطاهای دارویی، عوارض ناخواسته دارویی، بهبود دارو درمانی و ایمنی بیمار نیز می شود.
بر این اساس نسخه نویسی الکترونیک یکی از راه حل هایی است که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در برنامه پنجم و ششم توسعه اجرای آن را توصیه کرده و در این میان در هر جای جهان که بحث بیمه ملی مطرح می شود، بر نظم و انضباط در هزینه ها نیز تاکید می کنند و این موضوع نیز راهی جز الکترونیکی شدن برخی خدمات ندارد.
اهمیت این موضوع موجب شده تا دست اندرکاران حوزه سلامت از سال گذشته برای اجرای خوب این طرح گام هایی بردارند، هر چند در آغاز کار اقداماتی انجام گرفته اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.
بر این اساس نسخه نویسی الکترونیکی نیز دراستان زنجان نیز مورد توجه قرار گرفته و تمامی دست اندرکاران امر تلاش می کنند این کاربه نحو خوبی مدیریت شده و در نهایت نتیجه خوبی در راستای خدمات رسانی مطلوب رقم زده شود.

** نسخه نویسی الکترونیکی باعث کاهش خطای پزشکی می شود
رئیس انجمن داروسازان استان زنجان در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: پرونده الکترونیکی سلامت مزایای بسیاری برای مردم، نظام سلامت و کشوردارد و از ابعاد گوناگون بسیار اثرگذار است.
دکتر مهدی بیگدلی افزود: درج سوابق پزشکی بیماران موجب کاهش خطای پزشکی، پیشگیری از هزینه های تشخیصی درمانی ودارویی تکراری ، کنترل مصرف بهینه داروها، افزایش رضایتمندی بیماران بویژه در بیماری های مزمن مثل دیابت و پرفشاری خون و نیز بهبود نتایج درمان می شود.
وی اظهار داشت: همچنین اجرای این طرح موجب کاهش چشمگیر هزینه های سازمان های بیمه گر می شود و از طرفی حذف هزینه صدور دفترچه های درمانی، کنترل و پایش دقیق تر میزان تجویز و انجام روش های تشخیصی و درمانی و همچنین کنترل میزان تجویز ومصرف دارو که همگی منجر به کاهش محسوس هزینه های این سازمان ها می شود.
این مسئول ادامه داد: در این راستا نسخه نویسی الکترونیکی نیز از سال های گذشته در کشور مطرح بوده و باتوجه به تصمیم۲ سازمان بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت درسال جاری این موضوع باجدیت اجرا خواهد شد و با پیش بینی های انجام گرفته در سال های آینده همه بیمه شدگان از این روش بهره مند خواهند شد.
وی اضافه کرد: در کشورهایی که از لحاظ نظام سلامت پیشرفته و پیش رو هستند طرح الکترونیکی شدن نسخ به جهت کنترل هزینه ها، میزان تجویز و مصرف دارو اجرا شده وبا کاهش میزان خطای پزشک وداروساز نتایج مطلوبی بدست آمده است.

خبر جدید  پیام انقلاب اسلامی، اخلاق و منطق است

** نسخه نویسی الکترونیکی اقلام تجویزی را نظام مند می کند
بیگدلی افزود: نسخه نویسی الکترونیکی مزایای فراوانی دارد که از جمله آن می توان به نظامند شدن اقلام دارویی، بهینه کردن مصرف دارو و صرفه جویی اقتصادی ناشی از آن اشاره کرد.
وی اظهار داشت: هم اکنون در اجرای نسخه نویسی الکترونیکی سازمان های بیمه سلامت و تامین اجتماعی وارد عمل شده اند، اما مشکلی که حتی طی نامه نگاری ها از سوی این انجمن به متولیان بیمه ای استان نیز اعلام شده ، نبود بستر های لازم اجرای این طرح است.
رئیس انجمن داروسازان استان زنجان ادامه داد: هم اکنون تامین بستر مکانیزاسیون و اینترنت مناسب برای پزشک و داروخانه ضروری است که با افزایش حجم مراجعات نسخه های الکترونیک پروسه تجویز پزشک و پذیرش نسخه در داروخانه طولانی تر خواهد شد.
وی اضافه کرد: همچنین سازمان های بیمه گر باید هزینه های تحمیلی این طرح به پزشک و داروساز را عهده دار شوند، بطورمثال هزینه تامین اینترنت با سرعت مناسب ، چاپ نسخه و ارائه به بیمار که هم زمانبر بوده و هزینه هایی را به دنبال دارد.
این مسئول ادامه داد: وقتی طرحی توسط سازمان های بیمه گر اجرا می شود که نتایج آن تنها به نفع آنها است؛ در این میان چرا باید هزینه آن توسط طرف قرارداد و ارائه کنندگان طرح پرداخت شود.
بیگدلی افزود: در این خصوص مکاتباتی با سازمان های بیمه گر انجام گرفته ولیکن متاسفانه پاسخی که از سوی ارگان های بیمه ای برای این موضوع دریافت شد،به هیچ وجه قانع کننده نبود و وجود سیستم اینترنتی و تجهیزات سخت افزاری را برای اجرای این طرح کافی می دانند.
این دارو ساز ادامه داد: هزنیه های اینترنتی، چاپ سند با توجه به گرانی کاغذ در شرایط کنونی و درخواست فاکتور از سوی بیمار و مراجعه کننده هزینه های مضاعف تری را به شرایط نابسامان مالی داروخانه ها تحمیل خواهد کرد.
وی یادآوری کرد: این واقعیت را باید پذیرفت بستر اینترنتی برای اجرای بهینه نسخه نویسی الکترونیکی در شهر زنجان بسیارضعیف است و از طرفی هزینه های مالی ناشی ار آن بر فعالیت داروخانه ها تاثیر می گذارد.
بیگدلی افزود: در روش کنونی پزشکان اقلام دارویی را بر دفترچه های کاغذی درج می کنند که با نسخه نویسی الکترونیکی هنگام تجویز باید یک نفر اپراتور در کنار پزشک فرآیندهای مربوط را در سیتسم وارد کند که به نوعی تحمیل هزینه است.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس و برای حل مشکلات اجرای این طرح سازمان های بیمه ای می توانند در قالب اجرای مشوق هایی از قبیل پرداخت فوری اسناد طرف های قرارداد ،بخشی از هزینه های ایجاد شده را جبران کنند که متاسفانه تا کنون این مهم محقق نشده است.
رئیس انجمن داروسازان استان زنجان ادامه داد: درصورت برآورده شدن هزینه های طرح ،داروخانه های استان آمادگی کامل خود را برای انجام این طرح دارند.

خبر جدید  باران سطح آزادراه و جاده های زنجان را لغزنده کرده است

** نسخه نویسی الکترونیکی پرداختی را ان لاین می کند
مدیر کل بیمه سلامت استان زنجان با اشاره به اهمیت تحقق اجرای این طرح به خبرنگار ایرنا گفت: تکلیفی که بر تمامی ارگانهای بیمه گرگذاشته شده این بود، که با مهیا کردن ابزارهای لازم نسخه نویسی الکترونیکی ۶ماهه اول سال گذشته اجرا می شد، که انجام این کار به زمان بیشتری احتیاج داشت.
دکتر خدیجه ابراهیم خانی افزود: این در حالی است این اقدام در سازمان تامین اجتماعی انجام شد و در سازمان بیمه سلامت نیز بصورت آزمایشی در استان کرمان مورد توجه قرار گرفت.
وی یادآوری کرد: بنابراین از بهمن سال گذشته، طبق ابلاغ سازمان بیمه سلامت تمامی استانهای کشور ملزم شدند که یکی از شهرستان های خود را برای نسخه نویسی الکترونیکی انتخاب کنند.
مدیر کل بیمه سلامت استان زنجان ادامه داد: بر این مبنا، در این استان نیز شهرستان خرمدره برای این کار در نظر گرفته شد طی جلسه ای از روسای تمامی موسسات ، مراکز درمانی و تشخیصی اعم از آزمایشگاه و داروخانه ها خواسته شد تا با فراهم شدن زیر ساخت ها سامانه نسخه نویسی الکترونیکی مستقر شود.
این مسئول ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی ها پزشکان و گروههای هدف تا ۲۰ اسفند سال گذشته ملزم شده اند تا با مهیا کردن زیر ساخت های لازم و به محض اینکه اعلام امادگی اجرای ان بصورت رسمی آغاز شود.
وی خاطر نشان کرد: با اجرایی شدن این طرح رسیدگی به اسناد از حالت فیزیکی خارج شده و پرداختی ها بصورت الکترونیکی و ان لاین خواهد بود .
به گفته ابراهیم خانی ، ۹۰ درصد پرداختی ها این سازمان به مراکز طرف قرارداد از قبیل داروخانه ها انجام می شود و تحقق این مهم بسیاری از مشکلات و معضلات کنونی را به مراتب کاهش خواهد داد.
وی خاطر نشان کرد: استقرار دولت الکترونیک از جمله برنامه های دولت محسوب می شود و در همین راستا علاوه بر نسخه نویسی الکترونیکی نظام ارجاع الکترونیک در روستاها نیز در حال اجراست.

خبر جدید  تصادف زنجیره ای در اتوبان زنجان - قزوین 24 مصدوم برجا گذاشت

** ۱۴ درصد نسخ بصورت الکترونیکی ارائه شده است
مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان در این ارتباط ادامه داد: اجرای فاز اول طرح نسخه الکترونیکی از سال ۹۵ آغاز شد و این کار در استان بصورت کامل عملیاتی شده است.
دکتر علی محمدی افزود: بنابر این به جزء موارد خاص، بیمار تنها با کد ملی خود بصورت الکترونیکی ویزیت می شود و با نسخه الکترونیکی داروی خود را دریافت می کند.
به گفته این مسئول، دراین سیستم تمامی مراحل درمان بیمار ازجمله سوابق او حتی اگر تداخل دارویی داشته باشد، بررسی می شود و بنابراین زمینه بروز بسیاری از اشتباهات نوشتاری و خطاهای احتمالی پزشکی از بین خواهد رفت.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان ادامه داد: فاز دوم اجرای خدمات الکترونیک سلامت مهر سال گذشته در مراکز طرف قرا داد نیز آغاز شده که روند بسیار خوبی دارد که این مهم نیز بطور کامل به سرانجام می رسد.
این مسئول ادامه داد: تا پایان سال گذشته، تعداد کل پزشکان طرف قراداد برای اجرای این طرح ۲۳۰ بود که از این تعداد ۲۲۹ نفر ثبت نام کردند که از بین انها نیز ۸۴ نفر بصورت الکترونیکی نسخه تولید کردند.
وی اضافه کرد: بر این مبنا طی پنج ماهه آخر سال گذشته ۳۴۷ هزا و ۵۹۰ برگ نسخه تولید شد که از این تعداد ۴۶ هزار و ۴۵۰ نسخه، معادل ۱۴ درصد بصورت الکترونیکی بوده است.
محمدی افزود: طبق برنامه ریزی انجام گرفته این رقم تا ۶ ماهه اول امسال باید به ۵۰ درصد برسد که زیر ساخت های لازم آن مهیا شده و مشکلی در این بخش وجود ندارد.
این مسئول، تایید اینترنتی نسخ دارویی و پاراکلینکی موسسات و مراکز درمانی طرف قرار داد، ارسال الکترونیکی نسخ مراکز درمانی طرف قرارداد به سازمان، برون سپاری فرآیند خسارات متفرقه دفتر اسناد پزشکی و الکترونیکی کردن پذیرش خسارات را از جمله کارهای انجام گرفته ذکر کرد.
۹۶۴۶/۸۰۶۸


منبع :: نسخه نویسی الکترونیکی از اجرا تا واقعیت

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب