13:55:05 - جمعه 2 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نیکی به پدر و مادر از منظر آیات و روایات
گروه سیاسی: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: در آیات متعدد نیکی به والدین در کنار دعوت به اطاعت از خدای متعال آمده است. به گزارش ایکنا از زنجان، آیت‌الله علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان ظهر امروز جمعه یازدهم اسفندماه در خطبه‌های نماز جمعه زنجان […]
نیکی به پدر و مادر از منظر آیات و روایات

گروه سیاسی: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: در آیات متعدد نیکی به والدین در کنار دعوت به اطاعت از خدای متعال آمده است.

به گزارش ایکنا از زنجان، آیت‌الله علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان ظهر امروز جمعه یازدهم اسفندماه در خطبه‌های نماز جمعه زنجان ضمن تسلیت رحلت ام‌البنین، به همه مادران و همسران شهدا و مادرانی که در دامن خود رزمنده و شیعه محکم امیرالمومنان و اهل‌بیت تربیت کردند، تسلیت گفت و اظهار کرد: این مادران سرمایه بزرگ جامعه یعنی انسان‌های مومن و متدین تربیت کرده‌اند.
آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه خداوند در آیات متعدد نیکی به پدر و مادر را در کنار اطاعت از خدای متعال نام برده است، تاکید کرد: هر انسان عاقل و با فکر سالم وقتی دستور اطاعت از خدا داده می‌شود اطاعت می‌کند چون خدا را خالق می‌داند و وظیفه بنده اطاعت و تبعیت است زیرا خدواند ما را در بهترین حالت خلق کرده پس اطاعت الهی امر روشنی است.
وی با اشاره به چندین روایت گفت: فردی از رسول خدا حق والدین بر فرزند را پرسید و نبی مکرم اسلام بسیار کاربردی و همه‌فهم فرمودند: «بهشت و جهنمت پدر و مادر هستند. بهشت احسان و تکریم پدر و مادر است و جهنم بی‌احترامی و بی‌توجهی به پدر و مادر است». این در حالی است که اوج سعادت انسان در رفتن به بهشت و اوج شقاوت رفتن به جهنم است پس مراقب عاق والدین باشیم.
آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: پیامبر فرمود: «یکی از بهترین عبادت‌ها اقامه نماز سر وقت و بعدی محبت و احترام به والدین است حتی اگر به بالاترین مقام‌ها رسیدیم زیرا به فرموده امام صادق (ع) ریشه و اصل شما از پدر و مادر است».
وی با اشاره به حدیث دیگری افزود: امام باقر فرمود: «هیچ کس با هیچ بهانه‌ای اجازه ندارد خلاف این سه مساله را عمل کند اول ادای امانت در هر صورت واجب است و نباید کم و کسر شود، دوم وفای به عهد که باید پای‌بند به قول و حرفی که زدیم باشیم و سومین مورد احترام به پدر و مادر است و اجازه کوچکترین بی‌احترامی به آنها را نداریم».
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به آموزه‌های دینی تصریح کرد: چند گناه است که مجازات آن به قیامت نمی‌ماند که یکی عاق والدین است و چند عمل نیک است که برکت و ثواب آن علاوه بر قیامت در دنیا نیر ثمره آن را می‌بینیم و آن چیزی جز نیکی به پدر و مادر نیست.
وی افزود: احسان به پدر و مادر هم بعد از فوت شامل حالشان می‌شود که طبق فرموده پیامبر اکرم «می‌توان به نیت آنها نماز خواند. همچنین استغفار و طلب رحمت برای والدین، ادای دین و بدهی والدین نیز از مصادیق نیکی به پدر و مادر حتی بعد از فوتشان است.
آیت‌الله خاتمی با تاکید بر اینکه صله رحم فقط محدود به فامیل‌های نزدیک نیست، گفت: فامیل‌های دوری که پدر و مادر داشتند به یاد والدین خود به دیدار آنها بروید و صله رحم را به جای بیاورید. حتی صله رحم را با دوستان نزدیک والدین خود حفظ کنید تا علاوه بر باقیات و الصالحات برای والدین، دعای خیر آنها شامل حالمان شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب