۱۱:۲۵:۰۳ - دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ادامه تحقیقات باستان شناسان آلمانی بر روی مردان نمکی از اسفند ماه
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: هئیت آلمانی دیگری برای ادامه مطالعه در خصوص معدن چهرآباد اسفند ماه سال جاری در زنجان حضور می یابد.
ادامه تحقیقات باستان شناسان آلمانی بر روی مردان نمکی از اسفند ماه

شعارسال:مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: هئیت آلمانی دیگری برای ادامه مطالعه در خصوص معدن چهرآباد اسفند ماه سال جاری در زنجان حضور می یابد.

یحیی رحمتی امروز ، اظهار داشت: در حال حاضر همکاری با تیم آلمانی در خصوص معدن چهرآباد ادامه دارد.

وی با بیان اینکه همکاری با آلمانی ها در این زمینه به صورت مستمر است،خاطرنشان کرد: یکی از اساتید دانشگاه بوخوم در حال حاضر در زنجان فعالیت می کند.

این مسئول ادامه داد: هئیت آلمانی دیگری برای ادامه مطالعه در خصوص معدن چهرآباد اسفند ماه سال جاری در زنجان حضور می یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان بیان داشت: دستاوردهای مهمی در خصوص گیاه شناسی به عنوان یافته های معدن چهرآباد محسوب می شود.

رحمتی در خصوص اختصاص ۱۰۰ هزار يورو موسسه هنكل آلمان از طريق دانشگاه بوخوم برای نگهداري، حفاظت و تجهيز سالن مردان نمكي موزه باستان شناسي زنجان،گفت: به واسطه تحریم ها این مبلغ خیلی مشکل به دست آمده است.

وی افزود:علاقه دانشگاه های بوخوم و آکسفورد، به ویژه دانشگاه بوخوم آلمان به عنوان مرجع باستان شناسی، برای تحقیق و کاووش در این معدن نشان از اهمیت و غنای این سایت باستان شناسی دارد.

این مسئول تصریح کرد: معدن نمک و یافته های آن جز اولویت های سازمان میراث فرهنگی کشور برای ثبت در فهرست آثار جهانی است که بعلت سهمیه محدود کشورها اين روند زمانبر است‌.

مديركل ميراث فرهنگي زنجان گفت: بافته هاي منسوجات به دست آمده از معدن نمك چهرآباد زنجان در دوره هخامنشي بي بديل است و در هيچ يك از موزه هاي دنيا نمي توانيم نظير آنها را پيدا كنيم.

رحمتيبا بیان اینکه معدن نمک چهرآباد از صده هفتم پیش از میلاد(۲۷۰۰ سال پیش) برای ساکنان منطقه شناخته شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، افزود: دوره هخامنشیان دوره مهمی برای استخراج معدن محسوب می‌شود و در همین دوره بود که تونل‌های بزرگی کشف شد.

گفتنی است،معدن نمک چهرآباد تنها معدن تاریخی شناخته‌ شده از دوره هخامنشی، ساسانی و دوران متأخر اسلامی در ایران است.

مردان نمکی،مومیایی های نمکی کشف شده از معدن نمک روستای چهرآباد بر اساس مطالعات انجام شده قدمت برخی از آنها به بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ سال پیش (دوره هخامنشیان) می رسد.

شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت موج رسا، تاریخ انتشار ۲۷ بهمن ۹۷، کدخبر: ۹۸۸۸، www.mojerasa.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تابناك وب شعار سال